Alerji ve Astım Hastaları İçin Ev Temizliği

Diyarbakır Temizlik Şirketi / Temizlik / Alerji ve Astım Hastaları İçin Ev Temizliği

Diyarbakır’da Alerji ve Astım Hastalarına Özel Ev Temizliği

Alerji normal şartlar altında zarar verme özelliği olmayan maddelere vücudun verdiği olağan dışı tepki olarak tanımlanabilir. Günümüzde birçok insanın alerji ile mücadele ettiği bilinmektedir. Aslında zararlı olmayan ve diğer insanları olumsuz etkilemeyen bazı maddeler alerjisi olan insanları oldukça fazla etkileyebilir. Çeşitli besinlere vücut tepki gösterebildiği gibi özellikler ev tozu akarlarına, polene, kedi, köpek gibi evcil hayvanların tüylerine hassasiyet gösterip bu maddeleri tehdit olarak algılayabilir. Ev tozu akarlarına, polene ve evcil hayvan tüylerine karşı hassasiyeti olan insanların bu maddelere verdiği tepki her zaman aynı oranda olmayabilir. Diyarbakır ev temizliği hizmeti veren firmamız alerji ve astım hastalarının bu özel durumlarını düşünerek temizlik hizmeti vermektedir.

Diyarbakır Ev Temizliği Şirketi
Alerji ve Astım Hastaları İçin Ev Temizliği

Alerji ve astım gibi kronik solunum yolu rahatsızlıkları özellikle Diyarbakır ilimizde bahar aylarında artış göstermektedir. Etrafa dağılan polenler, doğal ortamdaki tozlar yılın her döneminde, mevsim geçişlerinde ve bahar aylarında alerji ve astım rahatsızlığı olan kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir.

Diyarbakır’da solunum yolu rahatsızlığı yaşayanlar ve alerjisi olan kişiler, bu maddelere maruz kaldığında nefes alıp vermede zorluk, öksürük krizleri, hırıltılı solunum, nefes darlığı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, gözlerde ve burunda kaşıntı,  gözlerde aşırı yaşarma, gözlerde batma gibi sıkıntılar yaşayabilirler.

Alerji, astım gibi solunum yolu rahatsızlığı olan insanların özellikle bu rahatsızlıkların atak dönemlerinde ve alerji yapan maddelere maruz kaldığında yaşam alanlarının temizliğine çok dikkat etmesi gerekir. Atakların azaltılması ve ataklara neden olan unsurların ortadan kaldırılması için en uygun temizlik ürünlerinin kullanılması şarttır. Çünkü bu tür rahatsızlığı olan bireylerin temizlik sırasında kullanılan kimyasal maddelere karşı da alerjisi olabilir. Evcil hayvan tüyü, tozlar, neden olabileceği gibi temizlikte kullanılan deterjanların kokuları ve kimyasal maddelerde bu insanların alerji ataklarını tetikleyebilir. Bu yüzden konik solunum yolu rahatsızlığı olan insanların yaşam alanları temizlenirken uygun temizlik malzemeleri ve yöntemleri kullanılmalıdır.

Solunum yolu rahatsızlığı olan bireylerin ev iş yeri gibi uzun zaman geçirdiği ortamlarda rahatsızlığı tetikleyen unsurların en başında tozlar gelir. Yaşanılan ortamların tozlu olması öksürük nöbetlerine yol açar ve bireylerin nefes almasını zorlaştırır. Bu nedenle alerji ve astım rahatsızlığı olan insanların yaşam alanları kıl, tüy ve tozlardan arındırılmalıdır ve bu detaylı temizlik işleminin düzenli olarak yapılması tozların etrafa daha çok yayılmasını önler. Alerji ve astım rahatsızlığı olan insanların fazlaca vakit geçirdiği yaşam alanlarını kıl, tüy, toz gibi alerjik reaksiyona sebep olan maddelerden arındırırken özellikler dolap arkası, mobilyaların altı, duvar dipleri gibi gözden kaçan yerlerin de iyice temizlendiğinden emin olmak gerekir. Bu tür yerler temizlik yaparken gözden kaçabileceği için temizlik yaparken dikkatli olmak gerekir.

Solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler yaşam alanlarını temizlerken hızlı olmalı ve çok fazla toza maruz kalmamalıdır. Temizlik sırasında fazla enerji tüketmek atakları arttıracağından pratik yöntemler tercih edilmelidir. Temizlik sırasında maske kullanmak en azından öksürük nöbetlerini engelleyebilir ve nefes darlığı oluşma olasılığını ortadan kaldırır. Ağır kimyasal içerikli ilaçlar ve deterjanlar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Eğer kullanılıyorsa bu ortamların çok iyi havalandırılması gerekir. Parfümlü temizleyiciler yerine kokusuz ya da doğal ürünler tercih edilmelidir. Ortamdaki tozlar alınırken mikro fiber bezler tercih edilmelidir. Yaşam alanlarının rutubetli olmamasına özen gösterilmelidir. Yaşam alanları düzenli olarak ve sık aralıklarla temizlenmeli, ayrıntılı dezenfeksiyon yapılmalıdır. Atakları azaltmak için ortamların sık sık havalandırılması alerji ve astımı olan bireylerin yaşam kalitesini arttıracak özellikle alerji nedeniyle vücudun sürekli halsiz ve yorgun olma hissini azaltacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]