Günlük Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Hijyen Temizlik / Ev Temizliği / Günlük Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

İnsan, doğası gereği sağlıklı mekânlarda sorunsuz bir şekilde yaşamak ister. Evlerimizin sürekli temiz tutulması ve hatta günlük olarak temizlenmesi hijyen ve sağlık açısından önem arz etmektedir. Bu yüzden belli zamanlarda detaylı ev temizliği yanı sıra günlük ev temizliği, aile bireyleri için sağlıklı bir ortam sağlar. Bu gün siz değerli okuyucularımıza, Diyarbakır temizlik şirketi olarak evlerinizde sağlıklı ve hijyenik bir ortamın sağlanması için günlük ev temizliğinin nasıl yapılacağına dair ipuçları vereceğiz.

Günlük ev temizliği nasıl yapılır sorusu çok kapsamlı ve önemli bir sorudur. Bu soru sayesinde temizlik için pek çok ayrıntı ve detay ön plana çıkmaktadır. Temizlik yapacak kişilerin paylaşacağımız ipuçlarını kesinlikle göz ardı etmemesi gerekir.

Günlük Ev Temizliği İpuçları

Öncelikle günlük ev temizliğine başlamadan önce evimizin dağınıklığının giderilmesi, temizlik aşamasında aksiliklerin ortadan kaldırılması açısından çok önemlidir. Dağınıklığı giderdiğinizi varsayıp artık ev temizliğine başlayabiliriz.

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfaklar, en sevdiğiniz yemekleri hazırladığınız, yemeklerin yenildiği ve bulaşıkların yıkandığı evinizin en değerli alanıdır, bu nedenle bu alanı temizlemenin göz korkutucu bir iş gibi görünmesi hiçte şaşırtıcı değildir. Günlük ev temizliğini kolaylaştırmak için mutfaklarınızın en az ayda bir detaylı temizliğinin yapılması gerekmektedir. Bu detaylı temizlik ile mutfağınızın; duvarları, mutfak dolapları ve kapılarının temizlenmesi günlük ev temizliği işini kolaylaştıracaktır.

Mutfak temizliğine başlamadan önce mutfağınızda olmaması gereken eşyaları kaldırın yada mutfağınıza ait olan eşyalar var ise bunları bir kutuya bırakın. Mutfak temizliği bittikten sonra bunları kutudan çıkararak ait oldukları yerlere yerleştirin.

Mutfak Temizliği Adımları

 1. Bulaşık makinesini ve bulaşık süzgecini boşaltın ve bulaşıkları yıkayın
 2. Buzdolabının ve dolapların üst kısımlarının tozunu alın
 3. Küçük mutfak aletlerini temizleyin
 4. Tezgahınızda bulunan her şeyi temizleyin
 5. Fırınınızın dışını ve içini temizleyin
 6. Mutfak lavabonuzu detaylı bir şekilde temizleyin

Çöp öğütücünüz varsa ve güzel kokmasını sağlamak istiyorsanız, gidere limon (veya limon kabuğu) veya diğer turunçgilleri ekleyebilirsiniz.

Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Vücudunuzu temiz tutmak için banyonuza güvendiğinizden, evinizin en temiz odası olması gerektiğini söylemek doğru olur. Su, buhar ve kir nedeniyle, banyonuz kolayca bakterilere, mantarlara ve istenmeyen kokulara maruz kalabilir. Bu nedenle, Diyarbakır temizlik şirketi olarak size banyonuzu baştan aşağı nasıl temizleyeceğinizi açıklayacağız.

Bakterileri, mantarları ve istenmeyen kokuları banyonuzdan uzak tutmak için banyonuzu en az 2 haftada bir detaylı bir şekilde temizlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, tuvaletler, lavabolar ve diğer sık kullandığınız alanları haftada bir temizlenmelidir.

Daha temiz bir banyo alanı oluşturmak için günlük olarak yapabileceğiniz küçük şeyler de var: mesela aynanın üzerindeki her türlü kiri ve su damlalarını silin. Banyonuzda bulunan lavabo ve tezgahları kurulayın ve her iki ila üç günde bir klozet kapağı ve musluk kulplarını silin. Özellikle fayans kaplı bir banyonuz varsa haftalık olarak güzel bir fırçalama yaparak banyonuzdaki fayansların donuklaşmasını ve sararmasını önleyin.

Banyonuzun tamamına büyük bir ferahlık vermeniz gerektiğinde, banyoyu nasıl temizleyeceğinizle ilgili daha fazla ipuçları için Diyarbakır temizlik şirketi Hijyen Temizliği sık sık ziyaret edin.

Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Tuvalet temizlemek genellikle ertelenen bir görevdir, ancak tuvaletleri temiz tutmak çok önemlidir. Kirli bir tuvalet kötü görünür, kötü kokar ve mikroplar üretir. Bu talimatlarla, bu görevi hızlı ve verimli bir şekilde halledeceksiniz.

Malzemelerinizi hazırlayın: Tuvalet temizliğinden tiksiniyorsanız, temizliğin olabildiğince hızlı bitmesi için ihtiyacınız olan her şeyi önceden hazırlamanız gerekir. Bu malzemeler, lastik eldiven, tuvalet fırçası, hijyenik mendiller, kullanılmayan diş fırçası, temiz bezler (veya kağıt havlular) ve / veya tuvalet temizleyicisi gibi ürünlerden oluşur.

Günlük ev temizliği yapılırken tuvalet temizliği adımları

 1. Tuvalet temizleyiciyi klozetin iç kısmındaki kenarlara sürün
 2. Klozetin içini fırçalayın
 3. Klozet kapaklarını temizleyin
 4. Klozetin kenarlarını hızlı bir şekilde silin
 5. Klozetin  geri kalanını dezenfektan bir temizleyici ile temizleyin
 6. Klozetin üzerinde veya etrafındaki eşyaları durulayın ve tozunu alın
 7. Tuvaletin zeminlerini deterjanla silin ve durulayın

Yatak Odası Temizliği Nasıl Yapılır?

Dağınık ve kirli bir yatak odası günlük stresinizi artırır, endişelenmenize neden olabilir ve hatta uyku kalitenizi etkileyebilir. Öte yandan temiz ve düzenli bir yatak odasına sahip olmak geceleri uyku kalitenizi artırır. Diyarbakır temizlik şirketi Hijyen Temizlik önerileri, yatak odanızı sizi sakin ve dinlenmiş hissettiren davetkar bir ortama dönüştürür. Bu öneriler ile yatak odanızı temizlemeye sadece bir kaç saat ayırarak kendinize biraz huzur getirebilirsiniz.

Günlük ev temizliği yapılırken yatak odası temizliği adımları

 1. Yatak odanızda çöp kutusu bulunuyorsa bunu hemen temizleyin. Ve poşetini yenisi ile değiştirin. Çöp kovanızda ne kadar az çöp varsa yatak odanızın havası o kadar kaliteli olur.
 2. Yatak odanızdaki kirli giysilerinizi toplayın. Ve onları hemen çamaşır makinesine yerleştirin. Temiz giysilerinizi ise katlayarak elbise gardırobuna yerleştirin. Dağınık bir yatak odası endişenizi artırır ve sizi huzursuz eder.
 3. Yatağınızın çarşaflarını veya kılıflarını her zaman değiştirin.
 4. Komodinler, şifonyerler ve makyaj masaları  üzerinde bulunan tüm eşyaları düzenleyin ve ait oldukları yere yerleştirin
 5. Artık yatak odanız dağınıklıktan kurtulduğuna göre, bir sonraki adım tüm yüzeyleri silmektir.
 6. Yatak odanızdaki pencereleri ve aynaları silin

Oturma Odası Temizliği Nasıl Yapılır?

Oturma odası, evin en sık kullanılan alanıdır. Bu yüzden oturma odanızın düzenine ve temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Oturma odanızda ki eşyaları her zaman ait oldukları yere yerleştirin böylece temizliği ve düzenlenmesi daha kolay bir hal alır.

Günlük ev temizliği ile temiz bir oturma odası sahip olmak için düzenli olarak yapılacak basit adımlar:

 • Her türlü dağınıklıktan (oyuncaklar, kitaplar vb) kurtulun
 • Kabarık yastıkları ve katlanan battaniyeleri / örtüleri katlayın
 • Zeminleri ve kanepeleri silin (özellikle evde küçük çocuğunuz varsa!)

Bunun gibi çözümler, evinizin oturma odasını temiz tutacaktır.

Çoğu insan temizliğe başlamak için evlerinin dağınık olmasını bekler. İşin püf noktası, evinizi olabildiğince düzenli tutmak için her gün küçük bir çaba sarf etmektir. Bu günlük çabalar, evinizi temiz tutmanıza yarayan kolay ve etkili yöntemlerdir.

Evinizin temizliğini yapacak zamanınız yoksa Diyarbakır temizlik şirketleri lideri Hijyen Temizlik ile 0552 324 9374 numaralı telefondan iletişime geçin. Size alışılmışın dışında bir ev temizliği hizmeti sunalım.