Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Hijyen Temizlik / Temizlik / Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kalem kılıçtan daha güçlüdür, ancak temizlenmesi zor güçlü lekeler de bırakabilir. İster bir mesajı not alırken yanlışlıkla kolunuzu çizmiş olun, ister kalem takıntısı olan ve yürümeye başlayan çocuğunuzun giysilerinizi çizdiğini düşünün. Bu tür olaylar giysilerinizde çıkarılması zor mürekkep lekeleri bırakabilir. Diyarbakır temizlik şirketleri lideri Hijyen Temizlik uzmanları, gömleğinizin veya pantolonunuzun maruz kaldığı kalem türüne bağlı olarak, giysilerdeki mürekkebin hangi yöntemlerle çözülebileceğini anlatıyor.

Daha önce diğer yazılarda da bahsettiğimiz ana tavsiye, bir an önce harekete geçmektir. Mürekkep, giysilerimize çok çabuk nüfuz eden ve aynı zamanda çabuk kuruyan belli pigmentlere sahiptir. Hızlı davranmak giysimizi kurtarabilir.

İlk olarak, kalemin sahip olduğu mürekkebin türünü bilmemiz gerekir. Bazıları yıkanabilirokul malzemeleri ve küçük çocuklar için yapılmıştır ve su bazlıdır, yıkanması ve çıkarılması kolaydır.  Sıradan kalem mürekkebini çıkarmak daha zordu, ancak imkansız değildir. İpuçlarımızla mükemmel sonuçlar elde edeceksiniz.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem mürekkebi için

Lekenin altına bir kağıt havlu yerleştirin ve tuvalet ispirtosu ile süngerle silin . Alkolü doğrudan lekeye sürmek için bir damlalık kullanın veya daha büyük bir alan için alkolü küçük bir tabağa dökün, lekeli tabağa batırın ve 15 dakika bekletin. Mürekkep hemen çözülmeye başlayacaktır. Kumaştan mürekkep çıkana kadar lekeyi süngerlemeye ve kurutmaya devam edin ve sonrasında soğuk su altında durulayın.

Keçeli kalem mürekkebi için

Keçeli mürekkebin çıkarılması biraz daha fazla zaman alır, ancak imkansız değildir. İlk olarak mürekkebi olabildiğince erken çıkarmak için lekeyi soğuk su altında durulayın. Sonra bir leğeni sıcak suyla doldurun ve Yedinci Nesil Doğal Konsantre Çamaşır Deterjanı gibi beyazlatıcı içermeyen sıvı bir çamaşır deterjanı dökün ve varsa bir bluzun elde yıkaması için kullandığınız miktar kadar da birkaç damla amonyağı leğene dökerek lekeyi parmaklarınızla ovun ve 30 dakika ile bir saat arasında bekletin.

İnatçı bir leke ise, bir gece leğende bekletin ve sık sık ovalayın. Yakında lekenin çözülmeye başladığını göreceksin. Buna yardımcı olmak için taze bir çözelti karıştırın veya biraz daha amonyak ekleyin. Leke çıkınca giysiyi durulayın, biraz daha sıvı çamaşır deterjanı sürün ve her zamanki gibi yıkayın. Herhangi bir lekede olduğu gibi, lekenin tamamen çıktığından emin olana kadar giysiyi havayla kurutun.

Deriden mürekkep nasıl çıkarılır

Kalem kapağınız çantanıza düşerse, Endişelenmeyin. Bir pamuklu çubuğu tuvalet ispirtosuna batırın ve lekeyi hafifçe ovalayarak lekeleri silin. Çantanızın parlak bir yüzeyi varsa, muhtemelen mürekkep ile kaplanmıştır ve sorunun çözülmesi daha kolay olacaktır. Deri temizliğinde kullanılan temizlik malzemeleri gibi bu amaç için özel olarak tasarlanmış  bir ürün kullanın . Bu işe yaramazsa, lekeli çantanızı deri işlemede uzmanlaşmış bir kuru temizleyiciye götürün.

Süt İle Mürekkep Lekesi Çıkarma

Diğer yazılarımızda da gördüğümüz gibi mutfaklarımız doğal ”leke çıkarıcı” ürünlerle doludur. Giysilerden mürekkep lekelerini çıkarmak için en uygun olan süttür. Biraz sütü bir bardakta ısıtın ve lekenin üzerine dökün. Birkaç dakika bekletin ve çamaşır makinesine koymadan önce fazlasını durulayın.

Saç spreyi ve mürekkep lekesi ilişkisi

Yıllar geçtikçe bu ürün, formülündeki alkol nedeniyle mürekkep lekelerini çıkarma konusunda ün kazanmıştır . Bununla birlikte, günümüz spreylerinin çoğu daha az alkol içerir, bu nedenle mürekkep lekeleri üzerinde eski formüllerde olduğu kadar etkili değildir. Mürekkeple gerçekten uğraşmak istiyorsanız, Diyarbakır temizlik şirketi lideri Hijyen Temizliğin önemli noktalarına önem gösterin.

Mürekkep lekeleri nasıl çıkarılır: önemli noktalar

Mürekkep lekelerini çıkarmak için önemli noktaları gözden geçirelim:

  • Mümkün olan en kısa sürede lekelere müdahale edin
  • Lekeler daha da büyüyeceğinden fazla ovalamayın
  • Leke çıkarıcılarda 10 dakika bekletin
  • Lekeler % 100 çıkarılmadıysa kurutucuyu kullanın.