Ofis Temizliği İpuçları

Hijyen Temizlik / İş Yeri Temizliği / Ofis Temizliği İpuçları

Ofis temizliği, herhangi bir çalışma alanında üretkenliği artırmada çok önemlidir. Sıkı çalışma ve tutarlılık olmazsa, işiniz büyük olasılıkla aksar. İyi iş etiği, verimlilik ve yüksek üretkenlik, işletmenin büyümesine ve başarısına katkıda bulunan şeylerden sadece birkaçıdır. Bu yönler, diğer şeylerle birlikte mevcut olmadığında, işiniz büyük olasılıkla zarar görecektir.

Ancak, düşük verimlilik gibi sorunlar ortaya çıkarsa, bu genellikle ofis içi bir sorundur. Yetersiz ekipman, çalışan memnuniyetsizliği veya genel olarak sağlıksız veya kirli bir çalışma ortamı gibi faktörler, üretkenliğe zarar verebilecek şeylerden sadece birkaçıdır.

Yetersiz üretkenlikten kaynaklanan itici etkileri tersine çevirmek için Diyarbakır temizlik şirketi olarak size bazı ipuçlarını hazırladık. Temiz ve güvenli bir ortamın daha fazla üretkenliğe önemli ölçüde katkıda bulunduğunu unutmamak önemlidir. Aşağıda, çalışma alanınızı ve ofis mobilyalarınızı nasıl temiz tutabileceğinize dair bazı profesyonel ipuçlarımız var.

Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

1.Ofis Temizliğinde Toz Alma İşlemi

Çeşitli etkenler ofisinizde toz oluşturur. Birden fazla kişinin birlikte çalıştığı bir ofiste, toz artar. Kağıt lifleri, döşeme lifleri, uygun olmayan hava filtreleri ve diğer birçok faktör, tozun toplanmasını sağlar. Ofisler gibi sık kullanılan alanlarda, tüm yüzeylerin ve alanların tozunun alınması çok önemlidir.

Toz hemen hemen her şeye yerleşmektedir.Aşağıda belirttiğimiz alanların ve yüzeylerin temizlenmesi toz birikmesini en aza indirmede çok önemlidir:

 • Masalar
 • Masa üzerindeki resim çerçeveleri, küreler gibi nesneler.
 • Kitaplık
 • Dosya dolapları
 • Pencere pervazları
 • Bilgisayar monitörleri
 • Bilgisayar faresi
 • Telefonlar

Bu ögelerin tozunu alırken tozların sizi rahatsız etmemesi için kuş tüyü silgi kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, bu toz parçacıklarını ortadan kaldırmak için nemli bir bez veya uygun bir mobilya cilası veya temizleyici kullanmayı düşünün. Bu sayede toz parçacıklarının havada kalmasını önleyerek alerjisi olan ofis çalışanlarını rahatsız etmezsiniz.

2.Ofis Temizliğinde Sık Kullanılan Yüzeylerin Dezenfekte Edilmesi

Diyarbakır temizlik şirketi olarak şunu söyleyebiliriz: Ofis mobilyalarınız muhtemelen ofis banyosundan daha fazla mikrop ve bakteri barındırıyor. Çalışırken, farenize, telefonunuza, monitörünüze veya iş arkadaşlarınızın klavyelerine veya masalarına dokunduğunuzda, sağlığınız için yüksek risk oluşur. Bu nedenle yüzeylerin dezenfekte edilmesi zorunludur.

Ofis temizliği yaparken istenmeyen mikropları ve bakterileri yok etmek için dezenfekte edici mendiller kullandığınızdan emin olun. Düzenli olarak dokunulan masanızı, koltuk tutamaçlarını, telefonu, kapı kollarını, bilgisayarı, bilgisayar faresini ve diğer eşyaları sildiğinizden emin olun.

Bunu yapmak, çalışma ortamınızın günlük kullanım için hijyenik ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, elektronik cihazları temizlerken bu yüzeyler için güvenli olan mendiller kullandığınızdan emin olun.

3.Ofis Temizliğinde Kumaş Lekelerini Çıkarma

Ofis gibi sık ziyaret edilen alanlarda; halıların veya döşemelerin üzerinde kirlerin ve lekelerin oluşması çok doğaldır. Kahve dökülmeleri, çamur lekeleri ve yemek lekeleri ofisinizin kötü görünmesini sağlayan olumsuzluklardan birkaçıdır. Bu lekeleri olduğu gibi bırakmak ofisinizin kirli görünmesine neden olur. Bunları temizlemek ofisinizin daha temiz ve daha hijyenik olmasını sağlar.

Kilimlerdeki ve halılardaki lekeleri çıkarmak için halı temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Ofisinizdeki döşemeli sandalyeler için bu sprey aynı zamanda lekeleri kaldırmak için de kullanılabilir. Bu spreyi kullanmak yeterli olmazsa kendi leke çıkarıcınızı yapabilirsiniz. İstenmeyen yerlerdeki lekeleri ve kirleri çıkarmak için ılık su ve kabartma tozu karışımı da lekeleri yok etmek için mükemmel bir çözümdür. Ancak, bu karışımı lekeli ve kirli alana sürdükten sonra bir kaç saat beklemeniz gerekmektedir.

4.Ofis Zeminlerini Süpürme ve Paspaslama

Ofisinizdeki zeminleri temizlemek ofisinizi temiz tutmak için en önemli gerekliliklerden biridir. Ofis zeminlerinin kirli olması çok sayıda sorun yaratabilir. Ofis alanınızı sağlıksız hale getirir ve en önemlisi kayma ve düşme tehlikesi de oluşturabilir.

Halı kaplı zeminleriniz veya kilimleriniz varsa mümkünse bunları günlük olarak süpürmeye gayret gösterin. Bu halıları temizlemeden önce istenmeyen kokuları gidermek için halının üzerine karbonat serpin. Kabartma tozu, hoş olmayan kokuları gidermeye yardımcı olan bir nötrleştirici görevi görür.

Halı kaplı olmayan zeminlerde süpürme ve paspaslama tozu, kiri temizlemek için harikadır, bu da zeminlerde donuk bir döküm oluşturabilir. Ilık su, sirke ve kabartma tozu ile karıştırılmış az miktarda bulaşık deterjanı iyi bir zemin temizleyicidir. Aynı zamanda parlaklığını yenilemeye yardımcı olur. Aynı çözüm diğer yüzeyleri temizlemek için de kullanılabilir.

5.Ofisinizi Düzenleyin

Temiz ve düzenli bir ofis, üretkenlik için mükemmel bir ortam oluşturur. Konsantrasyonu iyileştirir ve daha az dikkat dağıtıcı unsur olmasını sağlar. Bunun yerine, gerekli ögeleri çılgınca aramadan ihtiyacınız olanı rahat bir şekilde bulmanızı sağlar. Temiz bir masa veya çalışma alanı, hassas evrakların yanlış yerleştirilmesi riskini de azaltır. Sonuç olarak ofis araçlarınız olması gereken yerde kalır ve gerektiğinde kolayca elde edilebilir.

Çalışma alanınızı düzenli tutmanıza yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz bazı basit alışkanlıklar vardır. Bunlar aşağıdakilerden bazılarıdır:

 • Dağınıklığı önlemek için gerekli belgeleri hemen dosyalamak
 • Gevşek kağıtlar için tepsi ve düzenleyici kullanma
 • Kalem / kalem tutucunun kullanılması
 • Telefon kablolarının çözülmesi
 • Güç şeritlerini ve fişleri gizleme
 • Masa üzerindeki kişisel eşyaları en aza indirme
 • Bir monitör standı ve klavye tutucuları kullanma

Çalışma alanınız için bu önerileri benimsemek, yalnızca müşteriler üzerinde yarattığı izlenimi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ne kadar etkili çalıştığınızı da gösterir. Temiz ve düzenli bir ofis ortamı netlik sağlar ve artan üretkenlik için faydalıdır.

Profesyonel Ofis Temizliği Hizmeti için Hijyen Temizlik

Ofisinize olağanüstü temizlik hizmeti sunabilecek bir Diyarbakır temizlik şirketi arıyorsanız, Hijyen Temizlik ile çalışmanızı öneririz. Şirketimiz, profesyonel ofis temizliği hizmetini sunmada ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacak uzmanlığa sahiptir.

Bununla birlikte, işletmeniz için daha kişiselleştirilmiş Diyarbakır ofis temizliği hizmetine ihtiyacınız olursa daha fazla bilgi için 0552 324 9374 numaralı telefondan veya buradan web sitemizden bize ulaşın .