Temizlik Şirketi Açmak için Gerekenler

Hijyen Temizlik / Temizlik / Temizlik Şirketi Açmak için Gerekenler

Diyarbakır’da Temizlik Şirketi Açmak zorlu bir süreçtir ve temizlik işi, Diyarbakır’da hızla yükselen sektörler arasında yer alıyor. Ev temizliği ise bu sektörün yalnızca bir kolunu temsil ediyor. Bunun yanı sıra ofis temizliği, inşaat temizliği ve diğer birçok farklı özel temizlik hizmetleri de bulunmaktadır. Şimdi, makalemizin henüz başında Diyarbakır’da açacağınız temizlik şirketinin sunabileceği hizmetleri tek bir yerde toplayıp sizlere anlatalım.

Temizlik Şirketi Açmak İçin Gerekenler
Temizlik Şirketi Açmak İçin Gerekenler

Temizlik Şirketlerinin Sunacağı Hizmetler

1- Ev Temizliği Hizmetleri: Çok değil, bundan on – on beş yıl önce sadece ultra zengin olanların faydalandığı bir hizmet modeli olan ev temizliği, ilk seçenekleri oluşturuyor. Ancak günümüzde artık herkes bu hizmetlerden uygun fiyat garantisi ile faydalanabiliyor. Kuracağınız Diyarbakır temizlik şirketi ile birlikte en azından ayda bir periyotlarla geniş kitlelere bu hizmetleri sunabilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen temizlik hizmetlerinin başında ev temizliği gelmektedir. Mobilyalar, odalar, fayanslar ve halıların temizliğini de kapsayan bu hizmet modeli, sizin ana geçim kaynağınız olacaktır.

2- Ofis Temizliği Hizmetleri: Diyarbakır’da temizlik şirketini kurduğunuzu varsayalım. Telefonlar çalmaya ve mailler gelmeye başladı. Bunların büyük çoğunluğu ev dışında ofislerden yada iş yerlerinden gelecektir. Ofis temizliği hizmetini ev temizliği hizmetinden ayıran belli başlı farklılıklar bulunmaktadır. Bu alanda çalıştıracağınız kişilerin sertifikalı ve deneyimli olmasına özen göstermelisiniz. Masa, sandalye ve lobi temizliği gibi kısımlara ayrılan ofisler boşken de çalışma esnasında da temizlenebilir. Anlaşmaya vardığınız iş yerleri ile haftalık ve aylık periyotlarda çalışarak düzenli bir gelir kaynağı elde etmeniz de mümkün.

3- Bina ve Site Temizliği Hizmetleri: Son yıllarda bina ve site temizliği alanında da faaliyet gösteren Diyarbakır temizlik şirketlerinin sayısı her geçen gün fazlalaşıyor. Bu temizlik hizmeti için gerekli ekipmanları hazır tuttuğunuz halde çok yönlü hizmet seçeneklerinize bina ve site temizliğini de ekleyebilirsiniz. Özellikle işleri büyütüp çok daha geniş bir ekibe sahip olduğunuz takdirde hem temizlik hem de ilaçlama gibi çok yönlü hizmetleri müşterilerinizin talepleri doğrultusunda yerine getirebilirsiniz. Böylece çok daha yüksek oranda kazanç ve müşteri memnuniyeti kazanmış olursunuz. Sitelerin temizliğinde en az on kişilik tecrübeli bir ekibe ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda ithal olan tamamen kaliteli kimyasal temizleyiciler kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Sunacağınız hizmetler tamamen sizin tercihinizde olacak. Her işi hemen başlangıç olarak kabul etmek zorunda değilsiniz. Başta sadece ev ve ofis temizliği hizmetlerini sunabilirsiniz. Daha sonrasında ise apartmanlar, siteler, inşaat ve fabrikaları da hizmet süreçlerine ekleyerek hizmet ağınızı genişletebilirsiniz. Diyarbakır temizlik firmaları ile anlaşan apartman yöneticileri ve sakinleri de müşteri portföyünüzü oluşturacak.

Günümüzün gelişen sektörlerinden birini seçerek karlı yatırımlar yapmayı planlıyorsanız sizlere bomba gibi bir önerim var. Biliyorsunuz ki çalışmanın ayıbı olmaz. Para kazanmak ve helal kazanmak adına her türlü çalışma yapılabilir. İşte bu işlerden biri olan temizlik işi kadın erkek herkesin gözdesi olmuş durumda.

ÖNEMLİ UYARI: Temizlik şirketi açtıktan sonra hızlıca dijitalleşmeye ağırlık vermelisiniz. Metropollerde başka türlü büyümek imkansız gibi bir şey. Kimsenin kimseyi doğru düzgün tanımadığı bu kaos ortamlarında iş kurup var olmak gerçekten çok zor ve büyük başarı olacaktır. Siz bunu başarabilirsiniz. Ayrıca işinizi küçümsemeye, aşağılamaya çalışanlara sakın prim vermeyin. Yapacağınız iş gayet saygın.

Çünkü temizlik alanında inanılmaz bir büyüme var. Bu hizmet alanına ister temizlikçi olarak girin isterseniz de temizlik şirketi açarak girin kesinlikle karlı çıkacaksınız. Çünkü sağlık için temel gereksinimlerden olan temizlik okullarda, hastanelerde, mağazalarda kısacası her yerde gerekli bir durum. Eğer sizde bende bu sektörde yer almalıyım diyorsanız temizlik şirketi açarak çalışma hayatınıza başlayabilirsiniz.

Kimler Diyarbakır’da Temizlik Şirketi Açabilir?

Diyarbakır’da temizlik şirketi açmak için çok özel bir donanıma sahip olmanız gerekmiyor ancak bu konuda bilgili olmanızda şart. Özellikle işletme ya da pazarlama gibi çeşitli bölümleri okuyan kişilerin daha fazla tercih ettiği temizlik şirketi açmak için liderlik vasfına sahip olmak da şart. Eğer herhangi bir üniversiteden mezun olmamışsanız ancak senelerdir bu işin içerisindeyim diyorsanız bu işe girişebilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken bir şey var ki temizlik şirketi açarken ister bu konuda bilgi sahibi olun isterseniz de bilgi sahibi olmayın mutlaka başka insanlardan yardım almak zorundasınız.

Diyarbakır’da Temizlik Şirketi Açmak Karlı Mı?

Geleceğe yönelik işler arasında yer alan temizlik sektörü hem firmalar hem de kişiler için oldukça karlı bir iş. Kadınların çalışma hayatına atılması ile birlikte evlerde temizlik yapılması zorunlu bir hal aldı. Bir günde biten temizlikler ise çalışsın çalışmasın her kadının gözdesi. E böyle bir durumda temizlik şirketi açmak nasıl karsız olsun ki? Zaten evlere temizlik için ödenen en düşük günlük ücret 100 TL gibi bir fiyat ve şirketinizi büyüttüğünüzde daha geniş çaplı hizmetler vereceğiniz için ücretler artacaktır. Çalışan sayınıza bağlı olarak her geçen gün büyüyen temizlik şirketinizden elde edeceğiniz kazançlar ile çeşitli şehirlerde bayilikler verebilir ve daha da büyük ihaleler ile çalışma hayatınıza devam edebilirsiniz.

Diyarbakır’da Temizlik Şirketi Açmak İçin Neler Gerekli?

  1. Alanınızı Seçin!

Diyarbakır’da temizlik şirketi açmak için mutlaka açacağınız şirketin hangi hizmetler vereceğini belirlemeniz gerekir. Ev temizliği, ofis temizliği, inşat temizliği gibi çeşitli alanları olan Diyarbakır temizlik firmalarının içerisine girerken en iyi olduğunuz alanı seçmelisiniz. Ev temizliklerinde bir ve ya iki kişi yeterli olabileceği gibi ofis, inşaat ve gökdelen camı temizliği gibi alanlar için mutlaka bir ekip kurmanız gerekecektir.

  1. Bayilik Başvurusundan Yardım Alın!

Diyarbakır’da temizlik şirket açarken kendinize güvenemiyorsanız ve bir şirket nasıl yürür diyorsanız size yardımcı olacak çok fazla seçenek var. Bunlardan biri olan temizlik şirketi bayiliği ile sadece kurulu olan bir şirketin başına geçerek size gösterilen adımları izlemeniz yeterli oluyor.

  1. Plan Yapın!

Diyarbakır’da temizlik şirketi açmak her zaman için kolay bir iş değildir. Çünkü şirketin ilerlemesi için kişilerin mutlak plan program yaparak ilerlemesi gerekir. Plansız iş yapıldığında şirketin çöküşü yakındır. Plan nasıl yapılacak diyorsanız her işte bir A planı bir de B ve C planı bulundurmanız yeterli olacaktır. Müşterilerinizin isimlerini, isteklerini, adreslerini hatta onların hoşlandığı çalışmaları not almanız bile sizin için güzel bir plan olacaktır. İşlerinizi sıraya koymanızda planlar arasında yer alıyor.

  1. Markalaşın!

Her şirketin markalaşma sürecinde mutlaka kendisine kaliteli ve akılda kalıcı bir isim bulması gerekir. Marka olacak biri isim hem sizi hem de sunduğunuz hizmeti yansıtmalı ve popüler olabilecek bir isim olmalı. Markalaşma sürecinde sadece isim seçmek de yeterli olmuyor. Bunun için marka haline gelmek adına kartvizitler, tanıtım broşürleri ve reklamlar gibi ek çalışmalarda yapmalısınız.

  1. Belgelerinizi Tamamlayın!

Şirketinizi kurmak istediğinizde sizden resmiyete dair belgeler istenecektir. Bunun için tek yapmanız gereken kişisel mi yoksa kurumsal mı şirket kuracağınıza karar vermeniz olacaktır. Şirketinize karar verdikten sonra sizden istenilecek belgeleri başvuru yapacağınız mercilerden alabilirsiniz.

  1. Fiyatlarınızı Belirleyin!

Sunulan her hizmetin bir karşılığı olmalıdır. Bu nedenle sunacağınız hizmetlerden alacağınız ücretleri ve çalışanlarına vereceğiniz hizmeti belirlemelisiniz. Ayrıca yapacağınız diğer harcamaları da ekleyerek bir tablo hazırlamanız gerekecektir.

  1. İhtiyaçlarınızı Alın!

Temizlik şirketi açtığınızda elemanlarınızı çalışacakları yere götürmek amacıyla bir araca ve onlar için temizlik malzemelerine ihtiyacınız olacaktır. Eğer profesyonel olduğunuzu hissettirmek isterseniz her elemanınız için özel kıyafetler hazırlatabilir ve diğer ofis, kağıt, kalem gibi ihtiyaçlarınızı da belirleyebilirsiniz.

  1. Elemanlar Bulun!

Vereceğiniz hizmeti başlarda tek başınıza yapmanız kabul edilebilir. Ancak bir süre sonra işlere yetişemez duruma geleceksiniz ve böyle zamanlarda elemanlara ihtiyacınız olacaktır. Bunun için çevrenizden işe ihtiyacı olan bayanlarla iletişime geçerek ya da yerel gazeteye ilan vererek eleman arayabilirsiniz.

  1. Eğitimler Verin ve Kazanmaya Başlayın!

Temizlik sektörü her geçen gün ilerliyor bu nedenle sizin sunulan gelişmelerden habersiz kalmanız kısa sürede yok olmanıza neden olacağı için elemanlarınız için ve yönetim departmanı için eğitimler vermeye başlayabilirsiniz. İnsanların temizlik konusunda bilgili olmasını istiyorsanız öncelikle kendinizden işe başlayıp kendinizi eğitime muhatap kılmanız gerektiğini de unutmayın…