İşyeri ve Ofislerde Korona Virüs Temizliği

Hijyen Temizlik / İş Yeri Temizliği / İşyeri ve Ofislerde Korona Virüs Temizliği

Diyarbakır Temizlik Şirketi firmamız gelişmeleri yakından takip ederek Korona virüsün hayatımıza girdiğinden bu yana pek çok alışkanlığımız da beraberinde değiştiğinin farkında. Diyarbakır Temizlik Şirketi İnsanlar evde kaldıklarında, işlerini evlerinden de yürütebileceklerini fark ettiler. Ancak haziran ayında, yeni normal düzene geçilmesi il birlikte ofis ve işyerlerine dönüş de başladı. Uzmanlardan sık sık duyduğumuz hijyen ve temizlik kuralları, ofis ve işyeri gibi toplu yaşam alanlarında da geçerli olmaya başladı. Örneğin çalışanlar mesai saatleri boyunca maske takmak zorundalar. Tabi yalnızca maske tedbiri hijyeni sağlamak için yeterli olmuyor. İşte yeni normal düzenle birlikte, toplu yaşam alanlarında dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları.

İşyeri ve Ofislerde Korona Virüs Temizliği
İşyeri ve Ofislerde Korona Virüs Temizliği

Diyarbakır Temizlik Şirketi İle Klima Kapalı, Pencere Açık

Sıcak yaz aylarında çalışanların en büyük kurtarıcısı elbette klimalar. Ancak COVİD 19 hayatımıza girdiğinden bu yana klimalara da veda etmek zorunda kaldık. Çünkü uzmanlara göre klimalar korona virüsün daha kolay bulaşmasına sebep oluyor. Diyarbakır Temizlik Şirketi Bu nedenle hem içerisinin havalandırılması, hem de çalışanların sıcaktan bunalmaması için en doğru yöntemin pencereleri açmak olduğu kanaatindeler. Eğer işyerinde pencere bulunmuyor ise çalışanların belli zaman aralıklarında hava almaya çıkması sosyal bir hak sayılıyor.

Sık Temas Edilen Yüzeylere Sık Temizlik

Ofislerde en sık dokunulan yerler bilgisayar, yazıcı ve bunlara benzer ekipmanlardır. Bu ekipmanlar birden fazla kişinin temas etmesi sebebiyle daha fazla risk barındırır. Dolayısıyla ofislerde toplu kullanılan ekipmanların her gün dezenfekte edilmesi şarttır. Diyarbakır Temizlik Şirketi Dijital ve elektronik ekipmanlara uygun içerikte olan, güçlü bir temizleyici ile ofislerdeki en önemli erguvanların hijyeni sağlanabilir. Günün belli zamanlarında yapılan bu dezenfekte işlemleri sayesinde el aracılığı ile bulaş riski ortadan kaldırılıyor.

Diyarbakır Temizlik Şirketi Yemekhane ve Kafelerde Yeni Tedbirler

Covid 19 işyeri tedbirleri kapsamında alınacak diğer tedbirler dizisi de yemekhane ve kafeleri kapsıyor. İnsanların arasındaki sosyal mesafeyi korumak alınan kararlara göre, 4 kişilik bir masada maksimum 2 kişi oturabiliyor. Ayrıca sırada bekleyen insanların arasında da minimum 1.5 metre mesafe bulunmalı. Tabi yemekhane ve kafelerde kullanılan masa, sandalye ve yemek yeme ekipmanlarının dezenfekte işlemlerini yapmak da yine işyeri yükümlülüğünde gerçekleşiyor. Diyarbakır Temizlik Şirketi bunun yanı sıra masalarda artık tuz ve baharatlık devri kapanıyor. Bunun yerine tek kullanımlık ekipmanlar bulunduruluyor. İşyerlerine özel Sağlık Bakanlığı onaylı, virüsler üzerinde etkili temizlik malzemeleri kullanılarak, bu alanların her gün temizlenmesi şarttır.

Antiseptik ve Sabun

İşyerlerinde bulundurulması zorunlu olan ekipmanlardan biri de alkol bazlı el dezenfektanıdır. Ayrıca bu malzemelerin lavabolara yakın ve kolay alınabilecek bir noktada bulundurulması da şarttır. İşyerinde günlük rutin olarak yapılan lavabo ve tuvalet temizlikleri günde birkaç sefere çıkarılmalı ve yine Diyarbakır Temizlik Şirketi Sağlık Bakanlığı onaylı, antiseptik içerikli temizleyiciler kullanmaktadır. İşyerlerinin temizliğinden sorumlu olan kişi ya da kişiler, musluk, sifon başlığı ve kapı kolu gibi alanları alkol bazlı temizleyiciler ile günde birkaç kez silmeli ve olası salgının önüne geçmelidir.

İşyerlerinde Karton Bardak Devri

İşyerlerinde alınan Korona virüs tedbirlerinden biri de kullanılan cam bardakları etkiledi. Virüsün bardaktan bulaşma riskini ortadan kaldırmak isteyen kurallar çerçevesinde, artık karton bardak devri başladı. Yani işyerlerinde, müşteri ya da çalışana verilecek içecekler, tek kullanımlık karton bardaklarda sunulacak. Akabinde söz konusu bardak derhal atılacak. Böylelikle virüsün ağız yolu ile bulaş riskinin önüne geçilmiş olacak. Çünkü virüsün ılık suda ölmeyebileceği gerçeği söz konusu ki bu da işyeri gibi toplu yaşam alanlarında ciddi tehlike oluşturabilmektedir.

İşyerinde Sosyal Mesafe

İşyerlerindeki hijyen ne kadar sağlanıyor olursa olsun, sosyal mesafenin hiçe sayılıyor olması salgın riskini de beraberinde getirir. Bu nedenle çalışanlar için yeni bir oturma düzeni oluşturulmalı ve aralarında minimum 3 metre mesafe olması sağlanmalıdır. Diyarbakır Temizlik Şirketi için Ayrıca masaların her gün alkol içerikli temizleyiciler ile silinmesi ve sık temas edilen yüzeylerin dezenfekte edilmesi önemlidir. Özellikle banka gibi sık uğrak noktası olan işyerlerinde, ATM’ler dezenfekte dilmeli, olası bulaş riski minimize edilmelidir.

Korona virüs hayatımıza girdikten sonra elektronik aletlerin temizliği konusunda kafalarda soru işareti de oluşmaya başladı. Çünkü bu ekipmanların her temizlik malzemesi ile temizlenemeyeceği bir gerçek. Bu konuda aksiyon alan Sağlık Bakanlığı, peroksit içerikli, daha sağlıklı ve daha güçlü temizleyiciler piyasaya sürdü. Bu temizleyiciler sayesinde işyerlerinde kullanılan elektronik ekipmanların hijyeni kolaylıkla sağlanabilmekte.